Kadın Hastalıkları ve Doğum Bilgi Sitesi

Genital bölgede çıban


Yazar:  Op. Dr. Yakup Şensoy

            Fronkül ya da daha bilinen tabirle çıban Genital Bölgede Çıban ; ilerlediğinde patlama eğiliminde olan oldukça ağrılı apselerdir. Etrafı kızarık olan bu lezyonlar deri altına doğru yerleşir ve 1 cm den 5 cm ye kadar büyüyebilir.

            Bu lezyonlar kıl kökünde follikülit diye adlandırılan bir iltihap olarak başlar. Bunun ortasından çıkan bir kıl vardır ve etrafı kızarıktır. Genellikle bu haldeyken 7–10 günde iyileşir. Eğer düzelmezse apseleşir ve çıbana dönüşür. Bu tür lezyonlar daha çok derinin kıllı ve sürtünme olan alanlarında en çokta genital bölgede gözlenir. Tek bir lezyon olabileceği gibi özelliklede kalçada birden fazla olabilir. Başlangıçta sert olan lezyon zamanla yumuşar ve üzerine basıldığı zaman içeri çöker. Daha sonra kendiliğinden patlar ve hafif kanlı ve irinli bir akıntı boşalır. Bazen apse boşalmaz ve müdahale etmek gerekir. 

Tanı nasıl konur?

Klinik muayane ile tanı koymak mümkündür. Şişlik, ağrı, kızarıklık hatta çıban patladıysa akıntı görülmesi ile tanı koymak mümkündür 

Tedavi; 

Öncelikle apse oluşmaması için dar ve vücuda tam yapışan giysilerden kaçınılmalıdır. Genel deri bakımı önemlidir. Bazı faktörler çıban oluşumuna eğilimi arttırır. Örneğin kıl dönmesi, aşırı terleme, şişmanlık çıban oluşumunu kolaylaştırır. Bu faktörler kişinin ortadan kaldırabileceği etkenlerdir. Kıl dönmesi sık olan kişiler lazer epilasyon ile bu sıkıntıdan kolayca kurtulabilirler. Bu tip çıban oluşumuna eğilimli kişilere bizimde önerimiz kolay bir çözüm olan lazer epilasyon uygulatmalarıdır. Tabii bu uygulamanın güvenilir olması için hastane ya da tıp merkezlerinde yaptırılmaları önerisini de eklemek gerekir. Bu koruyucu önlemlerin dışında çıban oluştuysa, ağrılı ve büyükse cerrahi olarak boşaltmak gerekir. Ayrıca hekim uygun bulursa antibiyotik tedavisi de eklenebilir. 

  Genital çıban olduğunuzda kime başvurmalısınız?  

Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalısınız.

smear testi
smear testi nereden alınır Smear testi nedir? Kimlere smear yapılır? Ne sıklıkta?
kolposkopi
kolposkopi cihazı kolposkopi nedir? rahim ağzı kanserinin erken teşhisi.
cinsel yolla bulaşan hastalıklar
cinsel hastalıklar Cinsel Yolla bulaşan hastalıklar ve tedavileri hakkında bilgiler.
rahim ağzı yaraları
rahim ağzı yara testiRahim ağzındaki yaralar tüm kadınlar için soru işaretlerine neden olur. Bu yaralar kanser öncüsümüdür? Nasıl tedavi edilirler? Rahim ağzı yaraları yakılmalımıdır?
kadın kanserleri
kadın kanserleri Kadınlarda sık karşılaşılan kanser tipleri, erken teşhis yöntemleri, korunma, tedavileri.
genital bölgede çiban
genital çiban Genital bölgede kıl dönmesi meydana gelen çinbanlar oldukça raharsız edicidir.