Rahim Ağzı Yarası

rahim ağzı yaralarında teşhis

Rahim Ağzı Yarası?

Yazar: Op. Dr. Yakup Şensoy

Rahim ağzında yara her kadında bir miktarda olsa vardır. Bu durum fizyolojik bir durumdur. Fakat bu yara iltihaplanırsa bir takım sorunlara neden olup tedavi gerektirir. Rahim ağzındaki yara olarak bilinen bu durumlar mutlaka smear testi yapılarak değerlendirilmelidir. Smear test sonuçları normal çıkmışsa çok nadiren bir tedavi gerekir. Yani özetle rahim ağzınızda yara var yakalım mantığı doğru değilidir.

Rahim ağzına tıpta serviks denmektedir. Bu bölgede kadının yaş ve gebelik durumuna göre halk arasında yara denen fakat ektropion olarak ifade edilen normal kırmızı bir görünüm mevcuttur.

Bu bölge vajendeki mikroplara açık olduğundan servisit dediğimiz rahim ağzı iltihapları görülebilir. Cinsel yolla bulaşan mikroplarda burada iltihaba sebep olmaktadır. Normalde rahim ağzındaki salgı bezlerinde buraya şeffaf ve yapışkan bir sıvı salgılanır. İltihaplı durumlarda ise salgının renk ve kıvamı değişir. Bu durumla savaşmak için vücut akyuvarları buraya yollar. Bu nedenle mikroskopta bakıldığında burada akyuvar yani lokositlerin arttığı gözlenir.

Rahim ağzı iltihabı yani servisit durumlarında en sık görülen ve cinsel yolla bulaşan gonore ve klamidya mikropları burada enfeksiyona neden olan önemli etkenlerdir.

Servisit Belirtileri nelerdir?

özellikle akıntı önemli bir bulgudur. Akıntının normalden fazla olması rengindeki değişimler rahim ağzı iltihabı nedeniyle olabilir. Bir diğer bulgu kasık ağrısıdır. Diğeri ise ilişki sırasında görülen kanamadır. İlişki sırasında kanama rahim ağzı kanserinde de görülen bir bulgu olduğundan vakit geçirmeden doktora gidilmelidir.

Bazen serviks iltihabına virüslerde neden olur. özellikle herpes virüsler ve HPV yani human papilloma virüsler iltihaba neden olabilir.

Rahim ağzı iltihabında tanı nasıl konur?

özellikle rahim ağzından alınıp sürüntüler mikroskop altında ve birtakım tekniklerle boyanarak incelenir. İncelemede lokositlerde artma ve bazende mikropların direkt görülmesi mümkün olur.  Clamidyadan şüphe edilirse kan tetkikleri gerkebilir. HPV  enfeksiyonlarında DNA araştırması ile tipleme bile yapılmaktadır. Hpv virüsüne bağlı iltihaplarda kanser yapan hpv tipleri ya da yüksek riskliler tespit edilirse takip gereklidir.

Tedavi

Rahim ağzı yaralarında ve iltihaplarında tedavi etkene göre planlanır. Bu tedaviler kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarınca yapılmaktadır.


Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve korunma yollarını bu başlıklar altında bulabilirsiniz. Korunma dememizin nedeni bu hastalıkların detaylarına bakıldığında bazılarının tedavilerinin güç olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle korunmalı ilişkiler önem taşımaktadır.

cinsel yolla bulaşan hastalıklar sayfa butonu
Cinsel yolla bulaşan hastalıklara buradan ulaşabilirsiniz.cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir? cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıklar, cinsel yolla bulaşan kadın hastalıkları nelerdir.
aids hastalığı yönlendirme butonu
aids hastalığı görseli Cinsel yolla bulaşan HIV virüsünün neden olduğu AİDS hastalığı hakkında bilgi.aids, hiv, aids hastalığı, aids belirtileri, aids nedir, aids nasıl bulaşır, aids testi, aids tedavisi, aids bulaşma yolları, aids resimleri, hiv
bel soğukluğu sayfa butonu
bel soğukluğu bakterisinin mikroskopta görünümü Gonore ya da bel soğukluğu adı verilen ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar arsında önemli bir yeri olan bu hastalık hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. gonore, bel soğukluğu, bel soğukluğu, frengi, bel soğukluğu belirtiler, bel soğukluğu hastalığı, bel soğukluğu testi
sifiliz sayfa butonu
frengi mikrobunun mikroskopta görünümü Eskiden frengi de denen sifiliz, bu hastalık hakkında kapsamlı bilgileri bu sayfadan alabilirsiniz.frenginin belirtileri, frengi testi, bel soğukluğu frengi, sifiliz tedavisi, sifiliz resimleri, sifiliz nedir, gonore, frengi, sağlık sifiliz, konjenital sifiliz, sifiliz tedavi
hepatit sayfası butonu
hepatit aşısı yapılma şekli Hepatit B , Kan ve kan ürünleri yanısıra cinsel yolla bulaşabn başka bir karaciğer iltihabı. hepatitis b, hbv, hepatit b virüsü, sarılık, hepatit b, kronik hepatit b, hepatit b kan testleri, hepatit b aşısı, hepatitis b hiv, hepatitis b aids
hepatit c virüsü Hepatit c virüsü hakkında detaylı bilgi. hepatit b, hepatit a, hepatit c tedavisi, hepatit d, hepatit c belirtileri, hepatit c nedir, siroz, aids
mantar sayfasına yönlendirme görseli
candida albicansVajinal bölgede çok suk gözlenenmantar hastalığı hakkınsda detay bilgiler.
trikomonas ile oluşan rahim iltihabı
trikomonas protozoo Trikomonas cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Her zaman enfeksiyona neden olmaz. Nasıl tanı konur? Nasıl tedavi edilir.
sistit sayfa butonu
sistit Sistit hastalığı kadınlarda sık görülen bir hasralıktır. Hastalığn tedavisi ve korunma yolları. Kronik sistit, balayı sistiti nedir?

 Op. Dr. Yakup Şensoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı