smear testi

pap smear (smear testi)

smear testi rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için kullanılan en önemli testtir.

PAP SMEAR NASIL YAPILIR? NEDEN ÖNEMLİ?

smear testi, pap smear
smear testi, pap smear

Çoğu serviks kanseri önlenebilir. Pap test ile anormal hücresel değişiklerin erken tespiti hayat kurtarıcı olabilir. Pap testini yaptıran kadınlar arasında serviks kanseri görülme olasılığı çok azdır.

Pap Test için doktora başvurun ve ne kadar sıklıkta bunun yapıldığını sorun.

HPV serviks kanserine yol açan bir virüstür

Cinsel aktif olan her kadın hayatının bir döneminde HPV alabilir ancak bunların sadece çok küçük bir kısmı serviks kanseri olur.

HPV enfeksiyonlarının çoğu herhangi bir servikal değişiklik yapmadan ortadan kalkar. HPV nin bir semptomu yoktur ve tedavi edilemez. Fakat HPV nin yaptığı servikal hücre değişikleri tedavi edilebilir. Yıllarca ortadan kalkmadan duran HPV, serviks kanserine yol açabilir.

Smear Testi Neden Önemli

Smear testi rahim ağzı kanserinin taranmasında kullanılan dünyada kabul görmüş ve tüm ülkelerde uygulanan bir tarama testidir. Smear taraması aktif uygulanan ülkelerde rahim ağzı kanseri sayısında ciddi bir azalma görülmüştür.

Gelişmekte olan ülkelerde rahim ağzı kanseri tüm kadın kanserleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Bu sıklıkta olması rahim ağzı tarama testinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.
Rahim ağzı kanseri HPV (human papilloma virus) enfeksiyonu ile doğrudan ilişkili bulunmuştur. HPV cinsel yolla bulaşan bir hastalık olup bazı toplumlarda yüksek sıklıkta bulunmaktadır. Rahim ağzına yani servikse yerleşir ve burada değişimlere sebep olur. HPV bulaşmış kişilerin çoğunda bu virüs vücudun savunma hücreleri tarafından yok edilir etkisizleştirilir. Çok az bir kısmında ise kanser öncüleri olan değişimlere sebep olur.

Smear taraması ile bu virüse ait bulgular tespit edilebilmektedir. Daha ileri tetkikler yani hpv DNA sı rahim ağzında araştırılabilir. HPV + olan kişilerde daha titiz davranılır. Kolposkopik incelenme yapılabilir.
Smear testi pratikte menopoza kadar her yıl yapılmaktadır. Smear testi adet döneminde alınmaz. İlişkiye son iki gün içinde girilmemiş olmalıdır. Rahim ağzında iltihabi durumun olmaması yeğlenir.
Smear alım işlemi yumuşak bir fırça ile jinekoloji muayenesi sırasında alınır. İşlem ağrısız ve çok basittir. Alınan sürüntü lam adı verilen camlara aktarılıp, fiksasyon işleminden sonra patoloji uzmanına gönderilir. Genellikle 1 hafta içinde sonuçlanır. Smear sonucu kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.
Sonuca göre farklı ileri tekniklere başvurulur.
Kolay bir tarama yöntemidir. Fakat sonuçlar %100 değildir. Bu nedenle senelik tekrarlayan smearlar önem taşır.

PAP TEST İÇİN NE HAZIRLIK YAPILMALIDIR

Adet kanaması sırasında Pap-test yaptırmayın.

Testten 48 saat öncesinde cinsel ilişkiye girmeyin ve vajinal duş yapmayın.

Testten 48 saat öncesine kadar tampon, gebelikten koruyucu jel, köpük ve diğer kremleri kullanmayın.

PAP SMEAR NASIL ALINIR

Pap smear işleminin yapılması çok kolaydır. İşlem ağrısızdır. Muayene esnasında bir fırça yardımı ile rahim ağzına fırça sürülerek buradaki hücrelerin fırçaya bulaşması sağlanır. Furça şıkarılarak lam ismindeki bir cama sürülür. Bu cam fikasyon işlemi yapıldıktan sonra patolojik inceleme için paotoloji uzmanına gönderilir.

Aşağıdaki görselde smear alma işlemi şematik olarak gösterilmiştir.

Yazar: Profesör Doktor Mete Güngör