Menopozda Cinsellik

Menopozda Cinsellik

Menopozda Cinsellik; Cinselliğin menopoz ile bitmesi kaygısı oldukça yersizdir. Çünkü cinsellik bu dönemde de devam eder. Yapılan çalışmalar 50–82 yaş arasındaki kadınların %50 kadarının düzenli cinsel aktiviteye sahip olduklarını göstermiştir. Yine yapılan çalışmalarda 67–77 yaş arası kadınların %80 kadarının cinsel ilgilerinin devam ettiğini göstermektedir. Bu gurubun %70 kadarının cinsel hayatlarının aktif olduğunu göstermektedir.

menopozda cinsellik
menopozda cinsellik

Menopozla birlikte yaşlanma sürecinde genital bölgede birtakım değişimler olmaktadır. Bu değişimlerin en önemlisi vajinal salgılarda azalmadır. Cinsel organlarda elastisitede azalma gözlenir. Bunlar ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Darlık hissi, kuruluk meydana gelebilir. Seksüel olarak aktif olan kadınların bu şikayetlerinin daha az olduğu gözlenmektedir. Seksüel aktivitete menopozdaki kadında bölgenin kanlanmasını artırarak kuruluk, yanma gibi etkilerin azalmasına neden olur.

Özetle menopoz cinsel aktivitenin sonu değildir. Düzenli seksüel aktivite sürdüren yaşlı popülasyon sanılandan daha fazladır. Bu aktivasyon fizyolojik ve normal olup, yaşlı insanların bu fonksiyonlarını kaybetmemiş olmaları genel sağlıklarını da etkileyen bir unsurdur.