Menopozda kanama

Menopozda kanama

Menopozda kanama önemli ve ciddiyetle araştırılması gereken bir durumdur. Çoğunlukla habis olmayan nedenlerden kaynaklansa da bir kısmında ciddi bir sorunun habercisidir.

Menapoz sonrası kanamaların %1–2 sinde endometrium kanseri kanamanın nedenidir. %3 gibi bir oranda endometrium polipleri kanamaya sebep olmaktadır. %15 inde ise kanama nedeni hiperplazi dediğimiz doku kalınlaşmasıdır. Tüm bu durumlar tedavi gerektirir. Tekrar eden ve altında bir sebep bulunamamış kanamalarda tekrar araştırılıp tedavi planlanması gereken bir durumdur.

Menopozda kanama
Menopozda kanama

Menopozda kanama Neden Olur;

Menapoz sonrası kanamanız varsa mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Kadın hastalıkları uzmanları şikâyetleri dinledikten sonra vajinal yoldan muayene ve ultrasonografi yaparak kanamanın kaynağını araştırırlar. Rahim ağzı ve dış genital organlardan kaynaklanmayan kanamalar için ultrason incelemesi önemli bulgular verir. Ultrasonda kanamaya nerden olabilecek patolojiler araştırılır. Endometrium dokusunun kalınlığı ölçülür. Kalınlık 5 mm altında ise genelde hiçbir şey yapılmaz ve takibe alınır. 5–12 mm arasında bir endometrium varsa hastada risk faktörleri değerlendirilip biopsi yapılabilir. 12 mm üstündeki tüm kalınlıklarda mutlaka biopsi yapılmalıdır.

Biopsi genelde anestezi yapmadan kanüllerle aspirasyon biopsisi şeklinde yapılmaktadır. Bir miktar sedasyonu tercih eden hekimlerde mevcuttur. Biopsi bu şartlarda alınamazsa mutlak ameliyathane şartlarında denenmelidir.

Biopsi materyali patolojik incelemeye tabi tutulur. Gelen sonuca göre tedavi planlanmaktadır.

Kadınlarda adet dönemi haricindeki tüm kanamalar endişe yaratıyor. Özellikle menopoz başladıktan sonra ortaya çıkan kanamalarda bu endişe daha da artarken, zaman zamanda yerini kanser korkusuna bırakabiliyor. Bu kanamaların yüzde 80’e yakını önemli bir sorun teşkil etmezken, yaklaşık yüzde 20’sinde ise gerçekten bir kanserle karşılaşma ihtimali bulunuyor.

Kanama; makat (rektal), idrar torbası (mesane) ve vajinal yoldan olabilir. Öncelikle bunun nereden kaynaklandığının anlaşılması önemli. Basit bir vajinal tampon yerleştirmekle vajinal kanama anlaşılabilir.

Eğer kadın menopoz dönemindeyse bu kanamanın bazı nedenleri vardır. En sık neden, menopoza bağlı olarak gelişen ve atrofi denilen endometriyal (rahmin iç kısmı) ve vajinal dokulardaki incelmeye bağlı olan kanamalardır.

Sık rastlanan ikinci bir neden ise; kullanılan hormon tedavilerine bağlı kanamalardır. Hatta bazı kaynaklarda hormon replasman (Hormon yerine koyma) tedavilerine bağlı kanamalar birinci sırada yer almaktadır.

Diğer nedenler ise; rahimden kaynaklanan polip, myom, adenomyosis gibi bazı iyi huylu urlar, rahim ağzındaki polipler, pelvik infeksiyonlardır. Ayrıca vajinal mantar veya basit bir vajinal enfeksiyonda da kanama görülebilir. Yüzde 20 civarında hastada, menopoz sonrası kanamanın nedeni rahimden veya rahim ağzından kaynaklanan bir kanser olabilir.