Lazer Epilasyon

LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon uygulama prosedürü değerlendirme ile başlar. Uzman doktorlar uygulama yapılacak bölgeyi inceler. Kıl ve cilt tipinizi değerlendirir. Lazer epilasyona uygun olup olmadığınıza karar verilir. Olası sonuç ve yan etkiler size anlatılır. Daha sonra uygulama işlemine geçilir.

lazer epilasyon
lazer epilasyon

Lazer epilasyona başlarken uygun lazer tipinin seçilmesi de çok önemlidir. Bu nedenle bir lazer kliniğinde aşağıdaki üç epilasyon cihazı da bulunmalıdır.
Bu cihazlar nm cinsinden ışık dalga boylarına göre isimlendirilir. Bunlar;

Lazer epilasyon uygulanacak cihaz kararlaştırıldıktan ve doz belirlendikten sonra lazerli epilasyon işlemine başlanır.

Lazer epilasyon işleminin başarısı nelere bağlıdır?

Lazer epilasyon cihazının doğru seçimi lazerle epilasyonda başarının ilk adımıdır. Uygulama yapılacak kişinin cilt renginin açık olması avantaj sağlar. Çünkü lazer dozu ne kadar yüksekse başarı o kadar artar. Açık cilt tiplerinde doz artışı daha rahat yapılabilir. Kıl ne kadar koyu ise lazer epilasyon o kadar başarılıdır. Kalın kıllarda etkinlik fazladır. İnce ayva tüylerinde etkinlik azdır ya da yoktur. Diode lazerlerin bir kısım iyi seçilmiş ince tüyde etkinliği vardır.

Yüz bölgesi epilasyonda zor bölgelerdendir. Alexandrite lazer yüz bölgesinde tercih edilmemelidir. Yüz bölgesi için diode lazerler en ideal seçimdir. Koltuk altı, genital ve alt bacak bölgesi lazer epilasyonun en iyi cevap alındığı bölgelerdir. Kadın olmak lazer  için avantajdır. Erkeklerde başarı ortalaması kadınlardan daha düşüktür. Kadında hormonsal nedenli tüylenme varsa hastalığın tedavisi gereklidir.
Özetle; kadın olmak, kalın tüyler, açık cilt rengi, uygun lazer dozu ve uygun lazer tipi en önemli anahtar noktalardır.

Lazer nasıl epilasyon yapmaktadır?

Lazer cihazında üretilen lazer ışınları bir el aleti ile cilde uygulanır. Cilde uygulanan ışınlar kılın yapısında bulunan ve siyah rengi veren melanin ismindeki boya maddesince tutulur. Tutulan ışık enerjisi kılda ısı enerjisine dönüşür. Kıl köküne iletilen ısı milisaniyelik bir sürede kıl kökünü tahrip eder. İşte bu anda hafif bir iğne batması ya da çamaşır lastiği çarpması hissi duyulur. Enerjinin tamamının kıl tarafından tutulabilmesi ve yüksek doz lazer uygulanabilmesi için cilt renginin açık olması avantaj sağlar. Kıl ne kadar koyu ve kalınsa epilasyon o derece başarılı olur. Lazer epilasyon cihazlarının soğutma sistemi cildin korunmasını ve ağrının en aza indirilmesine yardımcı olur.

Lazer epilasyon öncesi nelere dikkat etmelisiniz?

Lazer epilasyondan en az bir ay öncesine kadar kılları kökünden yolan ağda, epilatör, cımbız, iple alma işlemlerini yapmayınız. Lazer epilasyonun etki edebilmesi için kılın kıl köküne kadar uzanması gerekmektedir. Lazer epilasyondan yine 1–1,5 ay öncesine kadar bronzlaşmamış olmalısınız. Solaryuma girmemiş olmak gerekir. Kullandığınız ilaçları uygulama öncesinde doktorunuza söyleyiniz. Son 6 ay içinde sivilce tedavisi görmüş iseniz mutlaka uzman doktora bilgi veriniz. Lazer  öncesinde bildiğiniz tüm hastalıkları ve özellikle deri hastalığınız varsa bildirmelisiniz.

Lazer epilasyon için hazırlıklar?

lazer epilasyon işleminden önce ıslak bir mendil ile bölge deoderant ve kozmetiklerden temizlenir. Bölgedeki kıllar tıraş makinesi ile kısaltılır. İlk seanstan sonraki seanslarda vakit kaybını önlemek için kendiniz evde 3 gün önce kısaltabilirsiniz. Lazer  seansında ağrı genelde minimaldir. Fakat çok ağrı duyulursa işlemden 1 saat önce lokal anestezik krem uygulaması yapılabilir.

Lazer epilasyon işlemi:

Lazer aletinde üretilen lazer bir el aparatı yardımı ile cilde uygulanır. 15 mm çapındaki bir alan her seferinde tek tek atışlarla taranır. Lazer  işlemini yapan ve yaptıran işlem sırasında mutlaka koruyucu gözlük takmalıdır. Bu sırada etkilenen kıl köklerinde şişme ve kızarıklık gözlenir. Bu etkiler kılların etkilendiğini gösterir ve buna tıpta perifolüküler ödem denmektedir. İşlem sırasında cihazlar hava ve kontakt soğutma ile cildi korurlar. Böylece acı ve yan etkiler azaltılır. İşlemden hemen sonra buz uygulaması yapılarak ya da hava ile soğutularak cilt rahatlatılır. Soğutma esnasında bile kızarıklığın ve ödemin geçtiği gözlenir.

Lazer epilasyon sonrası:

Lazer epilasyon sonrası 15–20 dakika kadar bölgeyi aralıklı soğutmak cildi rahatlatır. Olası yan etkileri yok eder. Kızarıklık ve şişlik azalır. Ya da tamamen kaybolur. İşlem sonrası bölgeyi nemlendiricilerle nemlendirmek yine cildin toparlanmasını sağlar. Lazer  sonrasında ilk 24 saat çok sıcak su uygulanmaz. Bölgeyi terletici ağır sporlar yapılmaz. Yine 15 gün boyunca bronzlaşmak amacı ile güneşlenilmez solaryuma girilmez. Lazer  cildin yüz gibi açıkta kalan bölgelerine uygulanmışsa öbür seansa kadar güneşli havalarda güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Lazer epilasyon kaç seans uygulanır?

Lazer epilasyonun genelde ortalama 6 seans uygulanması başarılı bir sonuç sağlar. Yüz bölgesi ve hormonsal nedenli tüylenmelerde seans sayısı ortalama 10 dur. Seans aralıkları vücut bölgelerinde ortalama 2 ay yüzde ise 1 aydır.

Kıl Tipleri

Vellöz Kıllar

Puberte yani ergenlik döneminde gözlenen kıllara vellöz kıllar denir. Vellöz kıllar zayıf ince kıllardır. Bu kıllar ergenlik dönemindeki hormonlardan etkilenerek erkekte terminal kıla dönüşür.

Terminal Kıllar

Kalın ve erkeksi kıllara verilen addır. Ergenlikten sonra gözlenirler. Melanin miktarları daha fazladır. Aynı zamanda çapları daha kalın kıllardır.

Tüm Vücut Lazer Epilasyon

İĞNELİ EPİLASYON

iğneli epilasyon bundan 100 yıl kadar önce bulunmuş bir yöntemdir.İğneli epilasyona elektroliz adı da verilmektedir. Bu sistem elektrik enerjisi kullanarak kıl köklerini tahrip etme esasına dayanmaktadır. İğneli epilasyon cihazları o yıllardan beri epeyce gelişerek modern cihazlar üretilmiştir. Fakat epilasyon mekanizması temelde aynıdır.

Kıldan daha ince bir iğne ile kıl köküne girilir. Bu işlem oldukça ince bir işlem olup beceri gerektirir. Kıl köküne ulaşıldığı hissedilir. Daha sonra ayak pedalına basılarak elektik enerjisi uygulanır. Bu enerji kıl kökünde koter etkisi yaratır. Koter etkisi kıl kökü hücrelerini yakar. Bu sırada genellikle ağrı duyulur. Ağrı geçicidir. Soğutma ağrıyı azaltmak için gereklidir. Ağrı bazı kişiler tarafından fazla duyumsanabilir.

İğneli epilasyonda uygulayan estetisyen’in beceri ve tecrübesi çok önemlidir. Köke girememesi ya da fazla enerji kullanılması durumunda ciltte yanık ve leke ihtimali ortaya çıkar. İşlemden sonra yüzeysel kabuklanma olabilir. Nemlendirici krem kullanılması fayda sağlar. İşlemden hemen sonra buzla soğutma olası problemleri önler.

İğneli epilasyon tek tek tüm kıllara uygulandığından büyük alanlara ve bölgelere uygulamak oldukça güçtür. Çok ince kıllara bu yöntemde uygulanamaz.

İğneli epilasyon seans aralıkları ve sayısı kişiye göre değişir. İhtiyaca göre kişi seans günlerini kendi belirler.

İğneli epilasyonun en önemli avantajı lazerlerin etki etmediği beyaz kıllardır. Beyaz kıllarda bu yöntemden başka kalıcı epilasyon yapan başka bir yöntem yoktur.

İğneli epilasyon yaptıracaksanız mutlaka deneyimli bir merkez ve estetiysen arayınız.

Daphne Lazer