Bel Soğukluğu – Gonore

Bel SoğukluğuGonore

Bel Soğukluğu; Neisseria gonorrhoea (gonokok) adlı bakteri ile oluşan, çok eski çağlardan beri bilinen bulaşıcı bir hastalıktır.

bel soğukluğu gonore
bel soğukluğu gonore

Bel soğukluğunda görülen belirtiler

Kadınlarda ve erkeklerde farklı klinik belirtilerle seyreder. Gonore kadınlarda infertilitenin (kısırlık) en sık nedenlerinden biridir.

Kadınlarda; etken alındıktan yaklaşık 10 gün sonra şikâyetler başlar. Kadınlarda klinik tablo çok değişkendir. Hastaların yaklaşık yarısında hiçbir bulgu bulunmaz. Vajinal akıntı en sık bulgu olup hastaların yarısında gözlenir. Ayrıca dizüri(idrar yaparken yanma),regl dönemi aralarında kanama görülebilir. Bütün bunların yanı sıra ateş, kasık ağrısı ve hatta eklem tutulumu ile seyreden ağır klinik tablolarda gözlenebilir. Hastalık genellikle kendini sınırlar ve kadınlar gonore taşıyıcısı olmalarına rağmen bulgu vermeden hayatlarını sürdürebilirler.

Erkeklerde; klinik belirtiler etken alındıktan yaklaşık 2–5 gün sonra başlar. Bol iltihaplı akıntı (Olguların %80 inde) dizüri(idrar yaparken yanma) ,penis başındaki kızarıklık ve hassasiyet en sık belirtilerdir. Hastaların yaklaşık %10 unda hiçbir bulgu bulunmaz. Tedavi edilmeyen olgular kısa sürede kendini sınırlar. Fakat bu olgularda komplikasyonlar gelişebilir.

Anal yolla bakteri alındığında; anüs çevresinde ağrı, kaşıntı gelişebilir. Ayrıca kabızlık bu bölgede kanama, dışkının çevresinde sarı-irinli bir akıntı bulunabilir

Oral seks sonrasında gonorenin bulaşması mümkündür. Bu durumda boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü görülebilir.

Gonokok taşıyan vücut sıvıları göze temas ederse gözde konjoktivanın iltihabı gelişebilir. Göz pınarlarından iltihaplı akıntı gelir. Anne gonokok taşıyıcısı ise doğum eylemi sırasında bebeğin gözlerine enfekte sıvıların teması ile enfeksiyon gelişebilir.

Bel soğukluğu nasıl bulaşır

En önemli bulaş yolu cinsel ilişkidir. En sık 15–25 yaş da görülmektedir. Vajinal, oral ya da anal yolla kurulan cinsel ilişkide vücut salgıları önemli geçiş yoludur. Oldukça narin bakteriler olan gonokoklar dış ortamlarda dayanıklı değillerdir.

Bel soğukluğu Tanısı nasıl konur?

Kadında vajinadan, Erkekte penis ucundan akıntıdan pamuklu çubuk ile sürüntü örneği alınır. Mikroskop ile gonokok aranır. Eğer doktor gerek görürse bakterinin ortaya konması için kültür yöntemi kullanılabilir.

Bel soğukluğundan Korunma

Cinsel ilişkide prezervatif kullanılması bulaşmayı önler.

Tedavisi

Antibiyotik kullanımı ile tedavi edilir.

Bel soğukluğundan şüphe ettiğinizde kime başvurmalısınız?

Kadınlar Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanına, erkekler Ürologa başvurmalıdır. Ayrıca Enfeksiyon Hastalıkları uzmanları da ilgili branşıdır.

Op. Dr. Yakup Şensoy Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı