Hamilelikte Şeker Yükleme Testi

Hamilelikte Şeker Yükleme Testi

Hamilelikte Şeker Yükleme Testi; Şeker yükleme testi hamilelik sırasında yapılan testlerden biridir.

Hamilelikte Şeker Yükleme Testi
Hamilelikte Şeker Yükleme Testi

Hamilelikte şeker metabolizmasındaki önemli değişim nedeniyle şeker yüklemesi yapılır. Sıklıkla 24-28 gebelik haftaları arasında yapılmaktadır. En çok kullanılan yöntem 75 gr şeker yükleme testidir. 75 gr şeker suda eritilir. Bulantı olmasın diye içine biraz limon sıkılabilir.

Sabah aç karnına yapılmalıdır. Yavaş yavaş içilebilir. Yani 5-10 dakika sürede içilmelidir. Sabah aç karnına kan şeker ölçümü yapılır. Daha sonra şeker yüklemesi yani ağız yoluyla 75 gr şeker içirilir. Arkasından 1 saat arayla kan şekeri ölçülür. Bu üç değerden bir tanesi bile normal değerlerden yüksek ise anormaldir. Bu hamilelikte gebelik şeker hastalığı var demektir. Fakat bu gebelikten sonrada sürecek anlamına gelmez. Gebeliğin vücuttaki etkileri geçtikten sonra gebelik şekeri kaybolabilir.

Fakat bu durumun tespiti gebelik sonrası da bu kişinin diyabet yani şeker hastalığı yönünden takibini gerektirir. Hamilelik hormonları geçici olarak insülin hormonuna direnç yaratır. Gebelikten sonra gerileyen hamilelik hormonlarının yarattığı bu direnç ortadan kalkar ve şeker seviyesi düzelir. Gebelik şekeri geçirenlerin %30 kadarı hayatlarının bir döneminde şeker hastası olurlar. Bu nedenle bu kişilerin özellikle bu konuya dikkat etmeleri önerilir.

Gebelikte Şeker Yükleme Testi;

Gebelik şekeri tespit edilen bir hamileye öncelikle diyet başlanır. 6 öğün şeklinde dengeli bir diyet hazırlanır. Böylece insülin ve şeker artışları kontrollü hale getirilmeye çalışılır. Kan şekeri düzenli olur ve yükselmez ise bebek riske girmez. Hamilelikte bebeğe aşırı şeker geçmesi bebekte önemli risklere neden olur. Şeker takiplerinde diyete rağmen düzelme yok ise bu durumda durum göre insülin takviyesi yapılır.