Rahim Ağzı Kanseri – Serviks Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri; serviks Kanseri

Yazar: Profesör Doktor Mete Güngör

SERVİKS (Rahim ağzı) KANSERİ NEDİR?

Serviks kanseri, uterusun (rahim ) vajene açıldığı bölüm olan ve rahim ağzı denilen bölgeden başlar. Human papilloma virüsun (HPV) bu bölgedeki hücrelerin genetik yapısında meydana getirdiği değişikler nedeniyle ortaya çıkar.

rahim ağzı kanseri
rahim ağzı kanseri

Rahim Ağzı Kanseri NE SIKLIKTA GÖRÜLÜR?

Rahim Ağzı Kanseri; Serviks kanseri, özellikle Pap-testlerin düzenli yapıldığı toplumlarda nadir görülür. Afrika, Orta ve Güney Amerika da, az gelişmiş ülkelerde daha sık görülür. En sık görüldüğü ülkelerden olan Haiti de 94/100 000, Türkiye de ise 4.5/100 000 oranında görülür.

PAP TEST ( Smear testi ) NEDİR?

Pap test servikste kansere yol açabilecek değişiklerin erken tespit edilmesini sağlar. Jinekolojik muayene sırasında rahim ağzına bir sürüntü yapılarak alınan hücre örneklerinin mikroskop altında incelenmesiyle yapılır.

HPV NEDİR?

Rahim Ağzı Kanseri; HPV ( Human papilloma virüs )’ nin yaklaşık 100’ün üzerinde tipi vardır. Bunların 60 kadarı ciltte bulunur, el ve ayaklarda siğil yapar. Bunlar çoğu insanda bulunabilen zararsız olan siğillerdir. Diğer 40 tipi ise genital (penis, vulva, vajen ve serviks) ve anal (anüs ve rektum )bölgede lezyon yapar. Bu tip genital HPV tipleri el ve ayak cildinde bulunmazlar.

Bazı genital HPV tipleri genital ve anal bölgede erkek ve kadında siğil yapar. Kadınlarda bu siğiller aynı zamanda serviks ve vajen üzerinde de bulunur. Genital siğiller kansere dönüşmez bu nedenle siğile neden olan HPV tipleri düşük-riskli virusler (Tip 6, 11 )olarak adlandırılır. Bu düşük riskli tipler servikal değişiklere yol açabilir fakat kansere dönüşmez. Diğer yüksek riskli (Tip 16.18.31.45 )olarak adlandırılan HPV tipleri ise kadın ve erkeklerde genital ( Serviks(rahimağzı),vulva, vagen ) ve anal kanserlere yol açabilir.

HPV NASIL SERVİKS KANSERİNE YOL AÇAR?

HPV cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır ve servikste enfeksiyon yapar. Bu enfeksiyon genellikle çok uzun sürmez çünkü vucut bu enfeksiyon ile savaşabilir. Eğer immun sistem bu virüsü temizleyemezse virüs serviks hücrelerinde değişikler ve kanser öncesi lezyonlara yol açabilir. Kanser öncesi hücreler kanser değildir. Erken kanser öncesi değişikleri olan bu hücrelerin çoğu kendiliğinden normale dönerler. Bazı kanser öncesi hücreler eğer zamanında bulunmaz ve tedavi edilmez ise kansere dönebilirler. Hemen hemen bütün serviks kanserlerinin nedeni HPV’dir. HPV enfeksiyonlarının çok az bir kısmı serviks kanseri olur. Serviks kanserlerinin yaklaşık % 70’i Tip 16 ve 18 ile meydana gelir. Geri kalan % 30 ‘u ise diğer yüksek riskli HPV tipleri ile meydana gelir.

KİMLER SERVİKS KANSERİ OLABİLİR

Rahim Ağzı Kanseri; HPV çok sık görüldüğünden cinsel hayatı olan her kadın serviks kanseri olabilir. Ancak HPV olan kadınların çoğu serviks kanseri olmazlar. Pap testleri düzenli aralıklarla yaptıran kadınlar çok daha az sıklıkla serviks kanseri olurlar.

Bazı kadınların serviks kanseri için daha fazla olasılığı vardır;

—Eğer dirençli ve persistan HPV enfeksiyonu varsa
— HIV taşıyıcısı veya AIDS ise
— Sigara içiyorsa
— Erken yaşta cinsel ilişkiye başlamış veya çok sayıda partner olan kadınlar

Pap-testi yeterli aralıklarla veya hiç yaptırmamış olan kadınların serviks kanseri olma şansı daha fazladır.

EĞER CİNSEL HAYATIM YOKSA HALA PAP TEST YAPTIRMAYA İHTİYACIM VAR MI?

Evet. Geçmişte cinsel hayatı olan kadınların hala serviks kanseri olma şansı vardır.

Kadın kanserleri hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki görsellere tıklayınız.

Rahim ağzı kanseri ile alakalı olan Human papilloma virus sayfasını ziyaret ediniz.

Profesör Doktor Mete Güngör