Gebelikte cilt değişiklikleri

Gebelikte cilt değişiklikleri

Gebelikte cilt değişiklikleri
Gebelikte cilt değişiklikleri

Gebelikte cilt değişiklikleri; Gebelikte ciltte gözlenen değişiklikler: Gebelikte ciltte birçok değişiklik gözlenmektedir. Özellikle ciltte leke oluşumu farklı dercelerde de olsa gebelerin neredeyse hepsinde gözlenir. Bu değişimin kesin nedeni tam olarak açıklanamamıştır. Fakat melanosit uyarıcı hormonun gebelikte artması, östrojen ve progesteron hormonlarının gebelikte artmış olması bu lekelerin nedeni olarak görülmektedir. Bazen doğum kontrol hapı kullananlarda da bu tür lekelerin gözlenmesi özellikle son iki hormonun bu lekelere neden olabileceğini düşündürmektedir.

Gebelikten önce bulunan lekeler ve benler daha koyu hale gelebilir. Ciltte kılcal varislerde artış gözlenir.Gebelikte başka bir sorunda saçlarda dökülmedir. Tüm bu bulguar genelde gebelikten sonra normale döner. Kılcal varisler kalıcı olabilir. Bazen saç kaybı geri gelmeyebilir.

Gebelik çatlakları

bu çatlaklar genelde 12. gebelik haftasından sonra gözlenir. En çok karın, kalça, memelerde gözlenen kırmızı renkli çizgilenmelerdir. Bu bölgelerde deri elastikiyetini kaybetmiştir. Bunlara atrofik skarda denmektedir. Gebelikten sonra biraz azalırlar ve renkleri açılır. Derin çatlaklar kalıcı olurlar.

Lazele Çatlak Tedavisi

Gebelik Göbek çizgisi

göğüsten genital bölgeye kadar uzanan göbek çizgisi genelde gebelikte koyulaşır. Gebelikten sonra rengi açılır.

Gebelik maskesi

gebelik maskesi yüz, boyun, ensede gözlenen kahverenkli koyu lekelerdir. Oluşum nedeni yukarda anlatıldığı gibi tam bilinememektedir. Fakat gebelikten sonrada devam edebilir. Tedavisi zordur. Yeni lazer tedavileri denenmektedir.

Gebelikte Avuç içlerinde kızarıklık

Yüksek östrojen hormon seviyeleri avuç içlerinde kızarıklığa neden olur. Gebelerin yaklaşık %70 inde gözlenen bu durum gebeilten sonra kaybolur. Tedavi gerekmez.

Gebelikte Kılcal varisler

gebelikten sonra gerileyen bu varisler, genelde hormonların yükselmesi ve artmış dolaşım nedeniyle oluşmaktadır. Gebelikten sonra lazer tedavileri yapılabilir.

Yazar: Op. Dr. Yakup Şensoy

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı