insülin direnci

insülin direnci

insülin direnci; Son yıllarda yapılan çalışmalar androjen hormonlarındaki yüksekliğin insülün hormonu yükselmeleri ile birlikte olduğunu ve bu yüksekliğin %70 gibi yüksek oranlarda gözlendiği görülmüştür. İnsülin direnci yumurtalıkta androjen hormon yüksekliğine neden olur. Ayrıca ünsülin yüksekliği karaciğer üzerine etki ederek androjenleri kanda bağlayan proteinlerin miktarını azaltarak serbest ve etkin androjen hormon miktarını arttırır.

insülin direnci
insülin direnci

Genelde bahsedilen bu durumda obezite mevcuttur. Obezitenin çözümü androjen hormonların kan seviyesini azaltır. Bu sayede yumurtlama normale döner ve adet düzeni normalleşir.
Aşırı kilolu ve androjen yüksekliği durumunda olan kadınların ilerde şeker hastası olma ihtimali yüksektir. Bu kadınlarda kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimalide artmıştır.
Eğer hiperanrojenik ve kilolu iseniz aşağıdaki testler önerilmektedir.
75 gr glukoz içirildikten sonra 2. saatte kan şeker seviyesi ölçülür.
Sonuçlar aşağıdaki gibi değerlendirilir.

 • Normal değer 140 mg/dl den az.
 •  
 • Bozuk değer 140–199 mg/dl
 •  
 • Şeker hastası (diabet) 200 mg/dl den fazla.
 •  
 • 2. saatteki insülin yani kan insülin seviyeleri ise aşağıdaki gibidir.
 •  
 • 100 mikroU/ml ‘ un altı normal
 •  
 • 100–150 mikroU/ml yüksek olasılıkla insülin rezistansı
 •  
 • 150–300 mikroU/ml insülin rezistansı
 •  
 • 300 mikroU/ml Ağır insülin rezistansı

İnsülin direnci söz konusu ise derecesine bakılmadan bir endokrinoloji ya da dâhiliye uzmanına başvurulmalıdır. Polikistik over söz konusu ise mutlaka kadın hastalıkları uzmanı da tedavi planlamasında gereklidir.

İnsülin direnci tedavisi mümkün mü?

Mevcut tedavi ve yaşam tarzı değişikliklerinin ne kadar başarılı olduğu laboratuvar ortamında test edilerek gerekli değişiklikler yapılarak tedavi şekillenir. İnsülin direnci tedavisinde önemli olan seçilen ilacın dozunun kişiye uygun şekilde ayarlanabilmesidir. Bu da ancak laboratuvar testleri ile mümkündür. Ancak kişi tedavi sürecinde insülin direnci kırılmaya başladığında daha az acıktığını, daha az tatlı ve karbonhidrat ihtiyacı olduğunu, kilo kaybının olduğunu, enerjisinin arttığını fark eder. İnsülin direncini doğal yollardan kıran tedavi eden en basit şey düzenli spor yapmaktır. Çünkü spor, insülin duyarlılığını artırarak insülin direncinin kırılmasına neden olur. Haftada en az 3 saat yapılan düzenli egzersiz insülin direncinin kırılmasını sağlayabilir. Ancak insülin direnci çok yüksek olan kişilerde ilaç tedavisi desteği gerekli olabilir. İlaç tedavisinde yapılan testlere, yaş, vücut kitle indeksi, var olan diğer hastalıklar, kullanılan ilaçlara göre hekim karar verir, rastgele alınan ilaçlar bazen istenmeyen kötü sonuçlara neden olabilir. Ortopedik problemler ve kardiyak hastalıklar gibi kişinin spor yapmasına engel olan sağlık sorunları varsa diyet ve ilaç tedavisi bu kişiler için daha önemli hale gelir. Ancak yine de uygun kişilerde, bazı özel komplekslerde uygulanabilen cihaz desteği ile pasif egzersiz programları uygulanabilir.

İnsülin direnci Tip 2 diyabet nedeni
İnsülin direnci durumu, aslında Tip 2 Diyabet hastalığının oluşmaya başladığının ayak sesleri olarak değerlendirilebilir. Çünkü artık glukozun, insülin direnci nedeniyle kullanımında problemler başlamıştır ve süreç devam ederse kullanılamayan şeker; kanda yükselmeye başlar ve diyabet oluşur. İnsülin direnci tedavi edilmezse özellikle bel çevresinde yağlanma artışı, obeziteye neden olur. Ayrıca yapılan çalışmalarda insülin direncinin hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve koroner kalp hastalıkları ile de ilişkili olduğu gösterilmiştir. Vücuttaki yağ dokusunun artması, insülin direncini arttıran, aynı zamanda insülin direnci arttıkça yağ dokusunu arttıran kısır bir döngüdür. Bu nedenle yağ dokusu fazla kişilerde insülin direnci varlığı mutlaka araştırılmalıdır.

Acıbadem