Gebelikte genital organ değişiklikleri

Gebelikte genital organ değişiklikleri

Gebelikte genital organ değişiklikleri; Genital bölgenin tümünde gebelikte değişim olur. Dış genital organlarda kanlanma artışına bağlı olarak kızarıklık gözlenir. Genital bölge cildinde pigmentasyonda artış nedeniyle koyulaşma gözlenebilir. Özellikle vajende kızarıklık belirgindir. Bazen deride varisler oluşabilir. Bu belirtiler gebelik sonrası normale döner.

Vajinal ph asidikleşir. Asit ortam enfeksiyon ihtimalini azaltır. Yani mikdış genital bölgeden gelecek enfeksiyonlara karsı gebelik korunur. Fakat asit ph vajinal mantar ihtimalini gebelikte arttırır.

Gebeligi doğuma kadar rahim içinde tutan rahim ağzında yara görülmesi yani tıbbi adıyla ektropion normal bir bulgudur. Smear testi normal ise hiçbir müdahale yapılmaz. Rahim ağzı gebeliği taşımak amacı ile daha kuvvetlenmiştir.

Rahim büyüyerek bebeğin büyümesine yardım eder. Gebelikten önce 80 gr kadar olan rahim 10 kat büyüyerek 1000 gr ağırlığa ulaşır. Böylece bebeğin gelşimi için gerekli kanlanmayı ve gıda alışverişini sağlayabilir. Doğuma yakın yaklaşık 5 lt kadar amnion sıvısını taşıyan bir balon haline gelir.

Gebelikte başlangıçta aslında yumurtlamadan sonra oluşan corpus luteum adındaki yapı progesteron hormonu salgılayarak gebeliğin devamına katkıda bulunur.

Yazar: Op. Dr. Yakup Şensoy

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı