Genital bölgede çıban

Genital bölgede çıban

Genital bölgede çıban; Fronkül ya da daha bilinen tabirle çıban ; ilerlediğinde patlama eğiliminde olan oldukça ağrılı apselerdir. Etrafı kızarık olan bu lezyonlar deri altına doğru yerleşir ve 1 cm den 5 cm ye kadar büyüyebilir.

Genital bölgede çıban
Genital bölgede çıban

Bu lezyonlar kıl kökünde follikülit diye adlandırılan bir iltihap olarak başlar. Bunun ortasından çıkan bir kıl vardır ve etrafı kızarıktır. Genellikle bu haldeyken 7–10 günde iyileşir. Eğer düzelmezse apseleşir ve çıbana dönüşür. Bu tür lezyonlar daha çok derinin kıllı ve sürtünme olan alanlarında en çokta genital bölgede gözlenir. Tek bir lezyon olabileceği gibi özelliklede kalçada birden fazla olabilir. Başlangıçta sert olan lezyon zamanla yumuşar ve üzerine basıldığı zaman içeri çöker. Daha sonra kendiliğinden patlar ve hafif kanlı ve irinli bir akıntı boşalır. Bazen apse boşalmaz ve müdahale etmek gerekir.

Genital bölgede çıban Tanı nasıl konur?

Klinik muayane ile tanı koymak mümkündür. Şişlik, ağrı, kızarıklık hatta çıban patladıysa akıntı görülmesi ile tanı koymak mümkündür

Genital bölgede çıban Tedavisi

Öncelikle apse oluşmaması için dar ve vücuda tam yapışan giysilerden kaçınılmalıdır. Genel deri bakımı önemlidir. Bazı faktörler çıban oluşumuna eğilimi arttırır. Örneğin kıl dönmesi, aşırı terleme, şişmanlık çıban oluşumunu kolaylaştırır. Bu faktörler kişinin ortadan kaldırabileceği etkenlerdir. Kıl dönmesi sık olan kişiler lazer epilasyon ile bu sıkıntıdan kolayca kurtulabilirler. Bu tip çıban oluşumuna eğilimli kişilere bizimde önerimiz kolay bir çözüm olan lazer epilasyon uygulatmalarıdır. Tabii bu uygulamanın güvenilir olması için hastane ya da tıp merkezlerinde yaptırılmaları önerisini de eklemek gerekir. Bu koruyucu önlemlerin dışında çıban oluştuysa, ağrılı ve büyükse cerrahi olarak boşaltmak gerekir. Ayrıca hekim uygun bulursa antibiyotik tedavisi de eklenebilir.

Genital çıban olduğunuzda kime başvurmalısınız?

Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalısınız.

Genital Lazer Epilasyon