Deri altı implantlar 

Deri altı implantlar  Doğum Kontrol Yöntemleri

Deri altı implantlar ;

Deri altı implantlar 
Deri altı implantlar

Oldukça etkili doğum kontrol yöntemlerindendir. Türkiye’de iki farklı marka bulunmaktadır. Bunlar norplant ve implanon ismiyle bilinmektedir. Norplant isimli implant 5 yıl koruma sağlar. İmplanon ise 3 yıllık koruma sağlamaktadır.
İmplantlar yumurtlamayı baskılayıp rahim ağzından spermlerin geçişini önleyerek etki etmektedirler. Aynı zamanda mini haplarda olduğu gibi rahim içine gebeliğin yerleşmesini önlemektedirler. Genelse adetin 5–7. günlerinde uygulanır.

İlk aydan itibaren koruyucudur. Genel olarak memnuniyet yüzdesi yüksektir. Genelde deri altı implantın çıkarılmasından 3 ay sonra yumurtlama normale döner. En sık ve bazen çıkarılmasını gerektiren yan etki kanamadır. Kanama bazen düzensiz bazen de sürekli olabilmektedir. Bu yöntemi kullanan kadınların %30 kadarının adetleri kesilir. Bir diğer yan etki ise birinci yılsonunda gözlenen baş ağrısıdır. Hafif kilo artışına neden olabilirler. Doğum kontrol haplarının kullanılamadığı pıhtılaşma bozukluğu olanlar, kalp damar hastalığı olanlar, şeker hastaları ve hipertansiyonu olan kişilerde de kullanılabilmektedir. İmplant çıkarıldıktan sonra 1 yıl içinde yumurtalık fonksiyonları normale döner.

DERİ ALTI İMPLANTLAR

Ciltaltı implantlar kol içine takılan ye yalnızca progesteron içeren korunma yöntemleridir. Hergün belli miktarda progesteron salgılayarak 5 yıl kadar korunma sağlarlar. Koruma yüzdesi öok yiksektir ancak diğer progesteron içeren yöntemler gibi adet kanamalrında düzensizlik, ödem,gerginlik,göğüslerde şişkinlik gibi bazı yan etkileri olabilir. Takılması küçük de olsa bazen lokal anestezi gerektirebilen cerrahi bir işlemdir. Ayrıca çıkartılması içimnde benzer bir cerrahi işlem yapılır. Genellikle sol üst kolun iç kısmına yerleştirilir.

Prof Dr Mete Güngör

Yazar: Op. Dr. Yakup Şensoy

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı