Genital Siğil

Vajina girişinin hemen altında siğiller
Vajina girişinin hemen altında siğiller

Genital Bölgede Siğil

Bu yazıda genital siğil nedenleri ve tedavisi hakkında sizi bilgilendireceğiz. Ayrıca bu hastalığın uzun dönemde yapabileceği olumsuz etkiler de tartışılacak. Fakat öncelikle sizden gelen sorularla başlayacağız.

Genital siğil neden olur?

Aslında genital siğil bir virüs enfeksiyonudur. Yani bir enfeksiyon hastalığıdır. En çok human palilloma virüsler bu hastalığa neden olur. Mutlaka tedavi gerekir.

Vajinada siğil tehlikeli mi?

Siğiller genellikle vajina dışında yani dış deride olur. Fakat bazen vajina içinde de siğil olur. Özellikle vajina girişinde kızlık zarı etrafında görülür. Bazı tipleri uzun dönemde sıkıntı yaratır. Bu nedenle vajinada siğil varsa tedavi edilmeli ve takip edilmekledir.

Vajinada çıkan siğiller neden olur?

Genellikle siğiller cinsel yolla bulaşır. Özellikle cinsel ilişki sırasında genital bölgede aktif siğil varsa bulaşma ihtimali çok yüksektir. Çoğunlukla bu siğiller human papilloma virüse bağlıdır. Fakat çok fazla farklı HPV tipi vardır.

Vajinada siğil nasıl gözükür?

Çoğunlukla yüzeyden kabarık küçük çıkıntılar şeklindedir. Karnabahar görünümü vardır. Fakat bazen kahve renkli ve hatta siyaha yakın renklerde olur. Ayrıca flat kondilom dediğimiz kabarık olmayan veya çok az kabarık tipleri de vardır.

Vajinada siğil nasıl geçer evde?

Aslında siğili evde tedavi etmeye çalışmak akıllıca bir yol değil. Çünkü göremediğiniz hatta vajina içinde rahim ağzında siğiller olabilir. Bu nedenle bir kadın hastalıkları uzmanına gidin ve muayene olun. Onun önerdiği tedaviyi uygulayın. Fakat siğiller geçse de virüsün uzun süre orada kalma ihtimalinin farkında olmalısınız. Bu nedenle her yıl düzenli smear testi yapmayı ihmal etmeyin.

Vajinal siğil nerede çıkar?

Genital siğiller genital bölgede her yerde çıkar. Hatta anüs ve anüsten içerde de olur. Özellikle vajen içi ve rahim ağzı da kontrol edilmelidir. Çünkü çoğunlukla burada da siğil vardır.

Klitorisde Siğil Görünümğ
Klitorisde Siğil Görünümğ

HPV ve Genital Siğil

En çok hangi HPV tipleri siğil yapıyor?

Aslında en çok 2 HPV tipi siğil yapar. Bu tipler 6 ve 11 HPV tipleridir.

Partnerden bulaşma ihtimali nedir?

Aslında bunu tespit etmek çok zordur. Çünkü HPV taşıyan biriyle temasta bulunsanız ve bu HPV derinize bulaşsa bile %90 sizde siğil yapmaz. Bu nedenle tam bulaşma olasılığı bilinemez.

Tek eşli kadınlarda HPV olur mu?

Kadın tek eşli olsa bile erkek çok eşli olabilir. HPV genellikle deri teması ile bulaşır. Yani cinsel temas ile bulaşır. Çok nadirde olsa başka şekilde bulaşmalar dışlanmasa bile en sık görülen yol budur.

Genital siğil nasıl bişey?

Genellikle genital siğil küçük mercimek nohut tanesi kadar büyüklüklerde olur. Görüntüsü karnabahara benzer. Fakat bazı tipleri kahve renkli olabilir. Yani beyaz olmayabilir. Bazı tipleri birleşerek daha büyük kitleler de yapar. Fakat en çok siğil bu şekilde görünür.

Erkekte Genital Siğil
Erkekte Genital Siğil

Lazer Epilasyon